Az egészségpénztárak összehasonlítása cikkben részletesen írtam a pénztárak jellemzőiről, szolgáltatásairól és költségeiről. Ha még nem olvastad, akkor javaslom, hogy először az előbb említett cikket olvasd el!
Az egészségpénztárak költségszerkezete elég változó, így első ránézésre nem könnyű őket összehasonlítani. Ráadásul a költségek mellett sok más szempont – például kényelmi funkciók vagy elérhető szolgáltatások – is fontos lehet a választás során.
Ebben segít az egészségpénztár kalkulátor: egy helyen, átláthatóan mutatja meg, hogy az egyes pénztáraknál a költségek levonása után, mekkora nyereséged marad, illetve mik a legfontosabb különbségek. Így könnyebben megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb pénztárat.
Egészségpénztár kalkulátor oszlopai és használata
Mivel a kalkulátor Google Táblázatokban készült és elég sok adat szerepel benne, javaslom asztali gépről megnyitni, mert mobilon a használata nehézkes és kevésbé átlátható!
Az egészségpénztár kalkulátor Google Táblázat megnyitása után, készíts másolatot, hogy tudd szerkeszteni!
Ezt a fájl menü -> másolat készítése opcióra kattintva tudod megtenni.
Így a másolatba már be fogod tudni írni, hogy mekkora havi befizetéssel és társkártyával számoljon a kalkulátor.
Ezeket az alábbi, sárgával jelölt részen tudod megtenni:
A havi befizetés alatti sorba azt az összeget van lehetőséged beírni (tehát nem kötelező megadni), amit ebből nagy valószínűséggel EP kártyával fogsz fizetni.
Ennek annyiból van jelentősége, hogy az Izys egészségpénztárnál ha összekapcsolod a bankkártyát és az EP kártyát, akkor törzsvásárlói program keretében 3,9% működési költség érhető el (5,9% helyett).
Ezért a kalkulátor az ide beírt összegre ezt a kisebb költséget fogja számolni az Izys pénztár költségeihez.
Társkártyák számánál add, meg hogy mennyi társkártyát tervezel igényelni (pl. párodnak, szüleidnek stb.).
Ha beírtad a tervezett havi megtakarítást, akkor alatta már egyből látni fogod az éves befizetést és ennek a 20%-át, amit adóvisszatérítésként majd igényelhetsz.
Egészségpénztárak értékelése – szolgáltatások és kényelmi funkciók alapján
A kalkulátor nemcsak a várható nyereséget mutatja meg (az adóvisszatérítésből levont költségek után), hanem abban is segít, hogy a szolgáltatások alapján kiválaszthasd a számodra legmegfelelőbb egészségpénztárat.
Ehhez 11 különböző szempontot vettem figyelembe, amelyek szerintem a legfontosabbak lehetnek a mindennapi használat szempontjából. Ezeknél minden pénztárnál azt vizsgáltam, hogy az adott szolgáltatás elérhető-e vagy sem.
A vizsgált szempontok:
- EP kártya elfogadás a DM-ben és Rossmannban
- Egészségpénztári és bankkártya összekapcsolás
- Bankkártyás befizetés
- Rendszeres bankkártyás feltöltés beállítása
- Automatikus egyenlegfeltöltés egy megadott összeg alá csökkenés esetén
- Mobilalkalmazás
- Alacsony díjas egészségbiztosítás, havi 500 Ft alatti díjjal
- Választható egészségbiztosítási csomagok
- Szolgáltató partnerek átlag felett (10 300+)
- Kártyaelfogadó helyek átlag felett (6 300+)
- Önsegélyező szolgáltatások elérhetősége (pl. gyermek születése, beiskolázás, lakáshitel-törlesztés támogatása stb.)
Minden pénztárnál rögzítettem, hogy a fenti 11 szempont közül hányra volt „igen” a válasz. Ez alapján százalékos értékelést kaptak, amit a „Értékelés (szolgáltatások alapján)” oszlopban láthatsz.
Ez az érték segít abban, hogy könnyebben átlásd, mely pénztárak kínálnak többféle kényelmi funkciót és szolgáltatást, így ne csak a költségek, hanem a használhatóság szempontjából is jól tudj választani.
A 11 szempontra adott igen/nem válaszok az alábbiakban láthatók (nagyításhoz kattints a képre).
A kalkulátorban az oszlopszűrők segítségével beállíthatod, hogy csak azokat a pénztárakat lásd, amik a szűréseid szerint nekd megfelelőek lehetnek.
Eredmények
A kalkulátor többféle beállítással is használható, hogy személyre szabottan mutassa meg az eredményeket.
Íme egy példa kalkuláció 10 000 Ft havi befizetés és 1 társkártya beállításokkal:
Nyereség az 1. évben
Ez az oszlop azt mutatja meg, hogy mennyi pénz marad meg az adóvisszatérítésből az első évben, miután levonásra kerültek a belépéssel járó kezdeti költségek (pl. belépési díj, kártyadíj, társkártya díja).
Egyes pénztáraknál ezek a költségek magasabbak lehetnek, így előfordulhat, hogy az első évben még kevesebb nyereség marad a zsebedben – ugyanakkor ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy hosszú távon ne lenne előnyös az adott pénztár.
Nyereség a 2. évben
A második évre már nincsenek egyszeri költségek, így ebben az oszlopban csak a működési költségek (jellemzően a befizetés egy bizonyos százaléka) csökkentik az adóvisszatérítést.
Ez a szám jobban tükrözi, hogy hosszabb távon milyen költséghatékonyan működik az adott pénztár, hiszen csak a befizetésekkel kapcsolatos díjak jelennek meg benne.
Nyereség 5 év alatt
Ebben az oszlopban már összegezve láthatod az 5 év alatt keletkező nyereséget: vagyis azt, hogy mennyi marad meg az adóvisszatérítésekből, ha figyelembe vesszük az összes felmerülő költséget – beleértve az első év belépési díjait, kártyaköltségeket és az évenkénti működési díjakat is.
Ez a hosszú távú nyereségmutató segít abban, hogy valóban lásd, melyik pénztár lesz a legolcsóbb (vagy legjobb ár-érték arányú) 5 éves távlatban.
Minimum havi befizetés (tagdíj)
A legtöbb egészségpénztár meghatároz egy minimális havi befizetési összeget, amit teljesíteni kell ahhoz, hogy tag maradhass.
Ha ennél kevesebbet tervezel félretenni havonta, akkor az adott pénztár nem fogadja el a belépésed, vagy idővel inaktív státuszba kerülsz.
Ezért fontos, hogy olyan pénztárat válassz, amelynek a minimum havi tagdíja illeszkedik a saját megtakarítási szándékaidhoz.
Extra kedvezmény penztarinfo.hu-n keresztüli belépéskor
Egyes egészségpénztárak speciális kedvezményeket biztosítanak azok számára, akik a penztarinfo.hu-n keresztül lépnek be.
Ilyen lehet például a kártyadíj elengedése vagy csökkentése egy kuponkód megadásával vagy egyszerűen az oldalon található linken keresztüli belépéssel.
Támogasd a munkám egy kattintással
Ha hasznosnak találtad a kalkulátort és az oldalon található információkat, akkor kérlek, a penztarinfo.hu-n található belépési linkeken keresztül csatlakozz a kiválasztott egészségpénztárhoz!
Ez neked semmibe nem kerül, viszont a pénztár egy kis jutalékot fizet érte, amivel támogatod a munkám, segíted az oldal működését, fejlesztését és az adatok rendszeres frissítését.
Hálásan köszönöm, hogy ha ezzel támogatod a munkámat!